Sports

HomeSports ( May 22, 2024 )

Headlines

Diaz, Flynn, Korty Win Two District Golds, Wilson Takes ACC Hurdles Title for Duke

By Tom Robinson

SCRANTON – Montrose hurdler Chloe Diaz, Mountain View distance runner Carissa Flynn and Carbondale runner Kate Korty all won two titles in Class 2A girls May 13-14 during the District 2 Track and Field Championships at Memorial Stadium.

Elk Lake's Katie McGlynn won the shot put.

Kendel Jones gave Susquehanna County its only Class 2A boys champion and Elk Lake teammate Wyatt Johnson joined him in advancing to Shippensburg University by meeting the state meet qualifying standard while placing second in the triple jump.

Diaz dominated in the 100-meter hurdles and pulled out a win in a tight two-way race in the 300 hurdles.

The Montrose senior repeated as champion in the 100 by finishing more than one-half second ahead of the 20-runner field during qualifying and then by that margin while running with the eight finalists. She won the title with a 15.70 in the final after qualifying in 15.61 seconds.

Diaz won the 300 hurdles in 46.30, just in front of the 46.47 by Mid Valley's Natalie Talluto.

Carissa Flynn won the 3200 in 11:26.05 and the 1600 in 5:21.72, along with taking fifth in the 800. While she was winning, her younger sister, Corinne Flynn, finished fourth in the 3200 and fifth in the 1600 and another teammate, Audrey Anderson, was eighth in the 1600.

The 800 was where Korty, a Forest City athlete running for Carbondale as part of a cooperative sponsorship of the sport, won one of her titles. She finished the 800 in 2:17.51 and was the only Class 2A girls to break a minute in the 400, winning in 58.85.

Lakeland won the team title with 95 points while Holy Redeemer edged Mid Valley for second, 78-77.

Montrose was fourth with 67 points.

Diaz had plenty of help.

The Lady Meteors finished second in the 400 and 1600 relays and fifth in the 3200 relay.

Sadie Jones was second in the javelin and sixth in the triple jump.

Avery Kerr was third in the 800, Carly Frey fourth in the 400, Gelina Smith fifth in the shot put and Daegan Giannone eighth in the 3200.

The top six in each event earned district medals and the top eight scored points for their teams.

The distance combination produced 34 of the 54 points Mountain View used to finish in sixth place.

Demetra Messner added a third in the triple jump and seventh in the long jump while Rhys Evans was fourth in the 100. The Lady Eagles placed fifth in the 400 relay and sixth in the 1600 relay.

Elk Lake was seventh with 52 points by excelling in the throws.

McGlynn's winning shot put distance was 34-6.

Gianna Tewksbury was second in the discus and third in the shot put while Kianna Lester was third in the discus.

Meredith Neenan, in the high jump, and the 3200 relay team, each took fourth.

Sydney Upright placed fifth in the triple jump and sixth in the 800 while Dana Sacone was sixth in the 3200 and seventh in the 1600.

Korty also contributed as a relay team member while helping Carbondale place ninth with 31 points.

Blue Ridge was 13th with 21 points.

Sarah Gorham was one of three high jumpers to clear 4-10, but settled for a second-place tie, based on the tiebreaker for fewest misses. She was also eighth in the 300 hurdles.

Emily Gorham was fourth in the pole vault.

Caila George was seventh in the 400.

The Lady Raiders relay teams placed fifth in the 1600 and seventh in the 3200.

Susquehanna scored 14 points to finish 16th.

Mandalay Velez was fourth in the 200 and eighth in the 100 while Ivy Bishop was fifth in the 300 hurdles and sixth in the 100 hurdles. Bailee Norris was eighth in the long jump.

In Class 2A boys, Jones and Johnson led Elk Lake to eighth place with 39 points.

Mid Valley won the team title, 133-102, over Dunmore.

Jones won the 1600-meter run in 4:28.24 and took second in the 3200.

Johnson made the state meet with his 44-0¾ in the triple jump and also placed third in the long jump.

The Warriors added a fifth-place finish from Parker Upright in the 200 and a sixth-place finish in the 1600 relay.

Montrose was ninth with 38 points, Susquehanna 10th with 27 and Mountain View 13th with nine. Blue Ridge did not score.

The Meteors placed second in the 400 relay and fourth in the 3200 relay.

Lorenzo Christian was third in the 3200 and fifth in the 1600 while Nicolo Christian was fourth in the 400 and sixth in the 200.

They added a sixth-place finish from Maximus Kuwaye in the long jump and sevenths from Nate Sinkovich in both the 1600 and 3200.

Ryder Hobart was third in the 110 high hurdles and fifth in the 300 hurdles to lead Susquehanna.

The Sabers placed third in the 1600 relay and fifth in the 3200 relay.

J.T. Burke was sixth in the 400 while Weston Yannone, in the long jump, and Liam Dooley, in the javelin, added seventh-place finishes.

Michael Beach was third in the 1600 and eighth in the 3200 for Mountain View, which also got a seventh-place finish from Jacob Ficarro in the triple jump.

WEEK IN REVIEW

Mountain View won three straight road games, two of them in league play, to extend its overall winning streak to eight games and clinch the Lackawanna League Division 4 baseball title.

The Eagles finished 13-1 in the division and closed the regular season with a 15-2 overall record.

They clinched at least a tie for first place in the division with a 5-3 victory at Montrose May 13. After winning a non-league game at Lakeland, 14-9, Thursday, Mountain View captured the title outright with a 3-2 win at Carbondale Friday.

Winning pitcher Riley Jagger had two hits and drove in a run against Carbondale.

The Eagles took a 3-0 lead into the bottom of the sixth inning, then held off a comeback by the Chargers.

Jagger struck out eight while allowing six hits and walking just one.

Hudson Bain drove in two runs.

Jagger struck out 13 while getting all but the last two outs in the win over Montrose. Bronson Kilmer got the save.

Adam Polovitch, Ziggy Bradford and Jordan Jagger each had two hits in the win.

Noah Barnes went 3-for-5 with a homer, four runs scored and three RBI against Lakeland.

Riley Jagger also had three hits and three RBI while Jordan Jagger earned the pitching win.

Colton Stone became the first Susquehanna pitcher to post 200 career strikeouts during a 12-7 loss to Carbondale in a Lackawanna Division 3 game May 13. He struck out four in three innings in the game.

Final division standings: Mountain View 13-1, Elk Lake 12-2, Montrose 10-4, Carbondale 6-8, Lackawanna Trail 6-8, Susquehanna 6-8, Blue Ridge 2-12, Forest City 1-13.

In boys' volleyball, Mountain View and top-seeded Blue Ridge posted quarterfinal victories on their home courts in District 2 Class 2A Thursday.

Mountain View rallied to battle past Crestwood in a lengthy match, 25-20, 20-25, 19-25, 28-26, 15-11.

Blue Ridge rolled over Forest City, 25-15, 25-5, 25-14.

In softball, Lackawanna League Division 3 play concluded.

Final standings: Elk Lake 14-0, Blue Ridge 9-5, Montrose 9-5, Lackawanna Trail 9-5, Carbondale 8-6, Mountain View 4-10, Susquehanna 3-11, Forest City 0-14.

COLLEGE CORNER

Skyla Wilson won an Atlantic Coast Conference Outdoor Track and Field Championships individual title and was one of the leaders as Duke became the first women's team to repeat as champion since the conference expanded to 15 teams.

Duke won its third title in four years.

Wilson, a graduate student, is in her first season with the Blue Devils after earlier competing for the University of Pennsylvania and the University of Miami (FL).

The Susquehanna graduate won a title in the 400-meter hurdles and placed third in the 100 hurdles. She made the All-ACC first team in both events.

In just one season, Wilson ranks third Duke history in each.

Wilson ran a career-best 56.05 while winning the 400 hurdles.

The time of 13.26 was a season-best for Wilson, who climbs into third-best with that effort.

Duke will have several athletes in action May 22-25 in the NCAA Division I East Regional at Lexington, Ky.

THE WEEK AHEAD

Elk Lake opens its District 2 Class 2A softball title defense Wednesday at home.

As the top seed, the Lady Warriors (18-1) earned the only bye in the seven-team tournament. They will host the winner of the quarterfinal between Lackawanna Trail and Blue Ridge, which both went in at 9-7.

The other Wednesday semifinal will be at second-seeded Holy Cross (13-6) unless it was upset by seventh-seeded Lakeland (3-15). That winner faces the winner of the game between sixth-seeded Montrose (10-8) and third-seeded Dunmore (11-8).

The title will be decided Tuesday, May 28 at a site and time to be determined.

The first softball title to be decided will be in Class A.

District 2 will have Class A championship game Thursday at Marywood University at 4:30pm.

Top-seed and defending champion Old Forge (14-6) was playing Forest City (0-15) in one semifinal Tuesday while second-seeded Mountain View (6-13) was scheduled to face third-seeded Susquehanna (3-16).

Those games are all part of a District 2-3 Subregional.

The District 2 champion will return to Marywood Tuesday, May 28 to take on either Halifax or Greenwood for the Subregional championship and a state tournament berth.

In baseball, Mountain View is the top seed and has the bye into the District 2 Class 2A semifinals.

The Eagles (15-2) are scheduled to host the winner of Tuesday's game that was scheduled to send Holy Cross (7-12) to fourth-seeded Old Forge (10-9).

Defending champion Elk Lake (15-5) landed the second seed and will be hosting the other semifinal as long as it got past Blue Ridge (2-13) in Tuesday's quarterfinals. If Blue Ridge won, it will play at the winner of the Tuesday game that sent sixth-seeded Lackawanna Trail (6-10) to third-seeded Montrose (12-5).

The Class 2A championship is scheduled to be played as the middle game of a tripleheader at PNC Field in Moosic Monday, May 27.

The District 2 Class A final opens the tripleheader.

Top-seeded MMI Prep (11-8) will face the winner of the Tuesday game in which defending champion Susquehanna (7-9) was set to host Forest City (1-16).

In boys' volleyball, the winners from a semifinal doubleheader at Blue Ridge will meet Thursday in the second match of a championship doubleheader at Scranton High School. They will decide the District 2 Class 2A title one-half hour after the completion of the Class 3A championship match.

Top-seeded Blue Ridge, the defending champion, could end up in a rematch with the team that handed the Raiders their only loss.

Blue Ridge (17-1) was playing Dallas (13-5) in one semifinal after Mountain View (14-5) played Holy Redeemer (15-2).

Both semifinal winners advance to the state tournament.

In track and field, the Pennsylvania Interscholastic Athletic Association Championships are scheduled for Friday and Saturday at Shippensburg University.

The top eight receive medals and team points.

Based on seeds, Susquehanna County has five medal contenders.

Korty is the fifth seed in the 800 and also has a shot in the 400 as the 10th seed.

Similarly, Diaz is sixth in the 300 hurdles and 13th in the 100 hurdles.

Elk Lake's Jones is the sixth seed in the 3200 run while Johnson is the eighth seed in the triple jump.

Mountain View's Carissa Flynn is eighth in the 3200.

TOM ROBINSON writes a weekly local sports column for the Susquehanna County Transcript. He can be reached online at RobbyTR@aol.com or followed on Twitter at @tomjrobinson.

Back to Top